جمهوری پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. این کشور در شبه جزیرهٔ ایبری و در غرب کشور اسپانیا و در کنار قیانوس اطلس شمالی است. شمال پرتغال دارای اقلیمی کوهستانی و مرکز و جنوب کشور نیز دشت های پر تپه می باشد. پارک جنگلی مونسانتو در غرب شهرلیسبون (پایتخت) قراردارد که محیطی خشک دارد و باعث زیبایی این منطقه از لیسبون شده‌است. پرتغال دارای فرهنگ غنی، منحصر به فرد، شهر های پر جنب و جوش و حومه های زیبا است که از لحاظ جغرافیایی و فرهنگی تا حدی از همسایه اش جدا شده است.

پیوستن پرتغال به اتحادیه اروپا در سال 1986 باعث ارتقا چشگیر سطح زندگی مردم شد و این کشور را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری اروپا تبدیل کرد. از دیگر دلائل جذابیت این کشور موقعیت شمال تا جنوب آن در کنار ساحل غربی شبه جزیره ایبرین است. کوههای سبز پوشیده شده با درختان و باغهای انگور در شمال ، کوههای سنگی با دامنه های دیدنی و جذاب در مرکز ، و در نهایت سواحل پر زرق و برق Algarve در جنوب پرتغال را میتوان در یک روز طی کرد.

آب و هوا، همراه با سرمایه گذاری در زیرساخت های گلف در سال های اخیر، پرتغال را به یک پایگاه جهانی ورزش گلف تبدیل کرده ، بطوریکه به نام بهترین مقصد ورزش گلف جهان در سال 2008  توسط خوانندگان Golfers Today، یک نشریه انگلیسی، نامگذاری شده .

سواحل بی نظیر پرتغال با آب و هوای گرم در فصول پاییز و زمستان بهترین مقصد گردشگران اروپای شمالی مانند انگلستان ، هلند، نروژ و سوئد هستند.

در این کشور رانندگی از سمت راست میباشد. 
سبقت گرفتن از سمت راست مجاز نیست و جرائم سنگینی تا 100 یورو در پی دارد.  شبها هنگام رانندگی در جاده های فرعی مراقب گاری های اسبی که کنار جاده متوقف شده اند باشید. حق تقدم همیشه با عابر پیاده است. 
سعی کنید در ساعات شلوغی رانندگی نکنید. 
پرتغال یکی از کشورهایی است که در میان کشورهای اروپایی آمار قابل قبولی در ایمنی رانندگی ندارد.