سلطان نشین عمان کشوری پادشاهی است كه در شرق شبه جزیره عربستان. قرار دارد. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می شود. این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است. نام عمان به خاطر انتساب آن به شخصي بنام عمان است كه او را از نوادگان ابراهيم(ع) مي‌دانند. عمان سالها قبل از طلوع اسلام به اين نام موسوم بوده است.

براي برخي قسمت‌هاي آن از اسامي ديگري چون ظفار، حضر موت، مسقط و... استفاده مي‌شود كه از آن ميان تنها مسقط نام سياسي و تاريخي مستمري بوده است. در سال 1970م. اين كشور استقلال خود را از انگليس به دست آورد و نام رسمي پادشاهي عمان (سلطنه عمان) را يافت. در عرف بين‌الملل به اين كشور عمان (Oman) مي گويند.

منبع اصلی درامد این کشور نفت است. کشاورزی و ماهیگیری نیز دو منبع مهم درآمد عمان هستند. منبع جایگزین دیگر توریسم است.

مسقط بزرگترین و قدیمی ترین شهر عمان است که تمام نهاد های دولتی در آن قرار دارد. از دوران قدیم کشور عمان را سلطنت مسقط و عمان می نامیدند. عمان از سالهای دور از جاذبه های کم نظیر و فراوان گردشگری برخوردار بوده است که تا چند دهه ناشناخته مانده بود. برخی از جاذبه های آن قلعه ها ، دژها و مساجدی است که قدمت آنها به شش قرن می رسد.از مشهور ترین قلعه های تاریخی این شهر قلعه میرانی و جلالی هستند.از دیگر مکانهای دیدنی مسقط می توان بلده السفه، دیوار مسقط، خانه های آتری، الخیران، ساحل قنتب، موزه خانه الزبیرو موزه اسکناس و سکه عمانی را نام برد. با توجه به اینکه اماکن دیدنی در سرتاسرعمان گسترده است ، کرایه ماشین در این کشور بسیار مقرون به صرفه است.

این کشور با بهره بردن از تنوع جانوری و گیاهی مثل منطقه زیبای ظهار سالانه میزبان هزاران طبیعت گرد از سرتاسر دنیاست.صخره نوردی، اسب سواری، شکار و حضور در جشنواره های غذاهای سنتی برای جذب گردشگران به اجرا در می آید.

آب و هوای این کشور در بخش بیابانی گرم و در امتداد دریا در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل و کمی خنک است. دولت عمان برنامه ریزی دارد تا در سال 2020 پذیرای 12 میلیون گردشگر باشد. با استفاده از خدمات اجاره ماشین میتوانید سفری به یاد ماندنی را در این کشور تجربه کنید.