کشور آلمان دارای ۱۶ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است.

آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.

در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.

آلمان سومین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. در آلمان صنایع زیادی فعالند. صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه مانند اجاره خودرو. کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی بنز، بی.ام.و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.

جمهوری فدرال آلمان در مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد. مرزهای زمینی این کشور در حدود ۳۷۵۷ کیلومتر است. همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند.

از آنجا‌ که آلمان در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی کشوری ارزان است، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند  و با داشتن اطلاعاتی کافی می‌توانید از همه‌ی شهر‌ها و مکان‌های دیدنی آن بازدید کنید. یک راه بسیار خوب و مقرون به صرفه برای گشتن در کشورآلمان  کرایه ماشین  میباشد.

رانندگی در آلمان به خاطر وجود جاده ها و اتوبانهای عالی بسیار لذت بخش است. علیرغم آنچه عموماٌ گفته میشود در بسیاری از اتوبانها محدودیت سرعت وجود دارد. آلمان دارای دومین شبکه جاده ای دنیاست. ماشینها بیشتر دارای گیربکس دستی هستند.
در تقاطع ها خودروهای سمت راست همیشه حق تقدم دارند مگراینکه تابلوی راهنمایی وجود داشته باشد که حالت دیگری تعیین کرده باشد.
خودروهای ورودی به بزرگراهها  باید حق تقدم خودروهای درحال حرکت داخل بزرگراه را رعایت کنند. سبقت گرفتن از سمت راست غیر قانونی وشامل جریمه های سنگین میباشد.
در آلمان جاده هایی وجود دارد که خودروهای درحال حرکت در آنها همیشه نسبت به خودروهای سایر راهها اولویت دارند. این جاده ها با تابلوی مربع زرد رنگ با حاشیه سفید مشخص شده اند.
در صورت خرابی خودرو میتوانید از تلفنهای اضطراری که هر 3.5 کیلومتر نصب شده استفاده کنید. 

آلمان یک کشور اروپای غربی با چشم انداز جنگل ها، رودخانه ها، کوه ها و سواحل دریای شمال است. این بیش از 2 هزار سال سابقه دارد. برلین، پایتخت آن، به صحنه های هنری و شب زنده داری، دروازه براندنبورگ و بسیاری از سایت های مربوط به جنگ جهانی دوم می پردازد. مونیخ برای سالن های جشن Oktoberfest و آبجو، از جمله Hofbräuhaus قرن شانزدهم شناخته شده است. فرانکفورت با آسمان خراش ها، بانک مرکزی اروپا را در اختیار دارد.

آلمان هم‌اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود.